VYHLEDEJ...
PŘEHLED ŠKOL
školu
učebnici
seminárku
Mapka k vyhledaní školy
Zřizovatel:
Zaměření:
Kraj:
Hledaný text:
Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj
Kategorie:
Text:
Typ:
Text:

Vyšší odborné školy: přes 450 oborů na výběr

článek aktualizace 2014 VOŠ 150

Aktualizovali jsme adresář vyšších odborných škol - v databázi najdete přes 450 oborů včetně popisu a zaměření a informace o podání přihlášek či obsahu přijímacích zkoušek. Pokud hledáte alternativu k bakalářským oborům, které jsou zaměřeny více teoreticky, čas na podání přihlášek máte většinou až do konce května.

Vyšší odborné vzdělání je alternativou k bakalářským studijním programům vysokých škol (v České republice existuje přes 2500 akreditovaných oborů bakalářského studia a další desítky oborů "dlouhého" magisterského studia, zejména u lékařských a učitelských oborů).

Studium se zde zaměřuje více prakticky a do hloubky. VOŠ je možné studovat v denní formě (3 roky až 3,5 u zdravotnických oborů) nebo dálkově, ve večerní, distanční nebo kombinované formě (max. o 1 rok delší než denní forma). Absolvent získá titul DiS.

V roce 2012/13 se na 178 vyšších odborných školách vzdělávalo 29 tis. studentů, v přijímacím řízení uspělo 84% uchazečů. Z nově přijatých 12 tisíc studentů v roce 2012/13 téměř 3/4 volily denní formu studia, 62 % přitom na školu nastoupilo ihned po složení maturitní zkoušky.

71 % studentů tvoří ženy, u denní formy vzdělávání převažují přihlášení ve věku 19-21 let (86,1 %), u ostatních forem vzdělání ve věku nad 30 let (44,7 %).

Mezi obory v denní formě volili studenti zejména skupinu oborů Zdravotnictví (23,9 %), Pedagogika, učitelství a sociální péče (16,2 %) a Ekonomika a administrativa (14,2 %), u ostatních forem studia převažovala skupina Pedagogika, učitelství a sociální péče (.

63 % škol bylo zřízeno krajem, 26 % privátním subjektem, necelých 7 % církví a zbytek jinými subjekty (resorty vnitra, obrany). Oproti roku 2011/12 klesl počet VOŠ o 2.

Nejvíce škol se nachází v Praze (40), Středočeském (20) a Jihočeském kraji (17), nejméně v Plzeňském (5) a Karlovarském kraji (4 školy).

Některé vysoké školy umožňují absolventům vyšších odborných škol získat bakalářský titul ve zkráceném studiu - pro získání titulu vám tak může stačit jen jeden dodatečný rok na vysoké škole. Čtěte v našem článku zde.

 

Zdroje:

www.msmt.cz/file/26467

http://www.msmt.cz/vzdelavani/skolstvi-v-cr/statistika-skolstvi/vyrocni-zpravy-o-stavu-a-rozvoji-vzdelavani-v-ceske-1

 

9.12.2013


Jsme tam, kde jste vy

Poradenství v přípravě ke studiu

AMOS -
KamPoMaturite.cz, s.r.o.

Dukelských hrdinů 21
170 00 Praha 7

e-mail: info@kampomaturite.cz
tel: +420 606 411 115

Informace

Stáhněte si aplikaci Adresář škol

 

Užitečné informace

    Zasílání novinek

    Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.

    Doporučit známému
    E-booky
    Chci se připravit